Beskid Mały - Gibasów Wierch, Czarne Działy 036

Wycieczka autokarowa
Data: 17.04.2016 (niedziela)

Prowadzący:

Andrzej Skibiński

Trasy:

Koszt wycieczki: młodzież szkolna 15 zł
dla członków PTTK 30 zł dla pozostałych 35 zł
Trasa:
Od drogi 946 bez szlaku Okrajnik Stodołczyska /480/- Łysina- Zamczysko (j.Lodowa)- dojście do zielonego szlaku w kierunku przełęczy Płonna/704/ - Kucówka /833/ -
Czarne działy /6 jaskiń/ - Gibasów Wierch/898/-
sz.nieb.przeł. Czarny Dział /803/- Gałasiówka- Kocoń Przydawki.
Znane nam miejsce "Pod Dębami" skąd zabierze nas autobus.
długość trasy około 14,5 km suma podejścia 380 m zejść 475 m
Punkty GOT 18
GOPR 43-370 Szczyrk, ul. Dębowa 2
telefon alarmowy: 601-100-300; 33 829-69-00; 985
telefon do prowadzącego 888 974 950
słońce wsch./ zach. 05:37/19:38
imieniny: Roberta, Rudolfa

O wycieczce:

Beskid Mały (513.47) – pasmo górskie w Polsce, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Ma długość ok. 35 km i szerokość 10-15 km. Jest przedłużeniem na wschód Beskidu Śląskiego, od którego oddziela go szeroka Brama Wilkowicka[1]. Jest to niewielkie powierzchniowo (stąd jego nazwa), ale zwarte pasmo górskie[2]. Najwyższym szczytem jest Czupel (930 m)[3].
Łysina – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Łękawica. Do miejscowości, niemal pod sam szczyt Ścieszków Gronia dochodzi asfaltowa droga odgałęziająca się w Okrajniku od drogi wojewódzkiej nr 946[1]. Pierwsze wzmianki o górze Łysinie pochodzą z XV wieku. W 1474 r. hrabia Piotr Komorowski herbu Korczak, wyrzucony z Węgier przez króla Matiasza, z całą rodziną został przyjęty przez polskiego króla Kazimierza i obdarowany państwem Żywieckim, Ślemieńskim, Suskim i Łodygowickim. W skład państwa Żywieckiego wchodziła wieś Łękawica. W państwie Ślemieńskim "była góra Łysina, na której są dziury albo lochy szerokie i głębokie, między wielkimi skałami, które skryte są i dojść ich nie można" (wedługDziejopisu Żywieckiego Andrzeja Komoneckiego). Strona internetowa : https://pl.wikipedia.org/wiki/Łysina_(województwo_śląskie)
Czarne Działy to jaskinie położone na południowo – zachodnim zboczu Małego Gibasów Gronia (840m n.p.m).
Do jaskiń można dojść wytyczoną ścieżką, odchodzącą od zielonego szlaku turystycznego Madohora – Ścieszków Groń.
Wielki Gibasów Groń (890 m) – szczyt w Paśmie Łamanej Skały w Beskidzie Małym (a dokładniej w jego części zwanej Pasmem Łysiny) Jest zwornikiem dla trzech grzbietów: w kierunku zachodnim biegnie przez Gibasowe Siodło grzbiet do Gibasówki (841 m), we wschodnim do Mladej Hory (873 m), zaś w południowym przez Przełęcz Przystopek grzbiet Pietrasowej (814 m). Grzbietem Pietrasowej oraz przez szczyt Wielkiego Gibasów Gronia biegnie dział wodny między zlewnią Soły i Skawy. Stoki Wielkiego Gibasów Gronia opadają do trzech dolin: południowo-zachodnie do doliny Młyńszczanki, północne do doliny potoku Kocierzanka, południowo-wschodnie do doliny Krzywego Potoku. Dwa pierwsze są w zlewni Soły, ostatni w zlewni Skawy[1].
Wierzchołek – kiedyś zalesiony – obecnie został ogołocony z drzew, przez co nabrał walorów widokowych[2]. Obecnie jednak znów zarasta lasem. Nazwa szczytu pochodzi od zamieszkujących pobliski przysiółek gospodarzy o nazwisku Gibas[3].
Na zachodnim stoku Wielkiego Gibasów Gronia położona jest polana Gibasy wraz ze znajdującą się tu Chatką Gibasówka.


Już żyjemy wyjazdem na Morawy, a na stronie nie ma żadnej notatki o wycieczce w Beskid Mały, to wszystko za sprawą Tytusa, tym razem go na wycieczce nie było :(
Wyjazd był udany, Piotr wywiózł nas autobusem tak wysoko, że aż wstyd się przyznać. Szliśmy więc spokojnie troszkę w górę, troszkę w dół. Widoczki piękne, poleżeliśmy na Gibasowym Wierchu, słoneczko pięknie świeciło, wkoło wszystko się zieleni, czego chcieć więcej :)
Monika

Zdjęcia:

Beskid Mały - Gibasów Wierch, Czarne Działy 17.04.2016 15:13


Komentarze:

brak

Dodaj komentarz:





« Wróć do listy wycieczek