Andrzej Skibiński, Stefan Jurkowski, Projekt Bogumił Borowiecki
Trasy:
Zdjęcie: Tadeusza Kantora z siostrą Zosią-WWAT
Program wyjazdu 102 Beskid Niski „Andrzejki” 2019
PIĄTEK 15 listopada
Wyjazd z Krakowa o godzinie 7:00 z parkingu pod Muzeum Nowej Huty, Centrum E bl. 1 (dawne kino Światowid).
i przejazd do autostrady w kierunku Tarnowa – Dębicy – Jasła – Krosna – Rymanowa Zdroju
Zwiedzamy:
- Wielopole Skrzyńskie : Kantorówka Muzeum Tadeusza Kantora,
- Korczyna -Odrzykoń: ruiny zamku Kamieniec,
- Haczów: największy drewniany w Europie kościół gotycki pw. Wniebowzięcia NMP, wpisany na listę UNESCO,
- Skalny Rezerwat Przyrody „Prządki”;
- Blizne: drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych, wpisany na listę UNESCO
Powrót autokaru do Rymanowa Zdroju o godz. 17:30
Obiadokolacja o godz. 18:30
SOBOTA 16 listopada
Śniadanie o godz. 7:00
Wyjazd autokaru do Sanoka o godz. 7:30
Zwiedzamy:
- Sanok:
Muzeum Historyczne Zamek Królewski z galerią Zdzisława Beksińskiego oraz sztuką cerkiewną;
place św. Michała i św. Jana, ratusz oraz kościoły Franciszkanów i Przemienienia Pańskiego;
Muzeum Budownictwa Ludowego – największy skansen w Polsce
- Zagórz: ruiny klasztoru Karmelitów Bosych;
- Załuż-Monastyrzec: ruiny zamku Sobień;
- Iwonicz: zespół pałacowo-parkowy Załuskich, drewniany kościół Wszystkich świętych;
- Iwonicz Zdrój uzdrowisko;
Powrót autokaru do Rymanowa Zdroju o godz. 17:30,
Obiadokolacja o godz. 18:30
Zabawa „Andrzejkowa” o godz. 20:00
NIEDZIELA 17 listopada
Śniadanie o godz. 7:00
Wyjazd autokaru do Krosna o godz. 7:30
Zwiedzamy:
- Miejsce Piastowe: zespół klasztorny Michalitów wraz z Sanktuarium św. Michała Archanioła:
- Krosno
Muzeum Podkarpackie wraz z kolekcją lamp naftowych;
kościoły: Farny pw. św. Trójcy i o.o. Franciszkanów;
rynek z zabytkowymi kamienicami .
Wyjazd z Krosna do Krakowa o godz. 16:00
Planowany przyjazd do Krakowa 19:00
Wycieczka nie ma charakteru komercyjnego i odbywa się na zasadzie samoorganizacji osób w niej uczestniczących, którą koordynuje prowadzący wycieczkę. Prowadzący wycieczkę zastrzega sobie prawo zmiany tras lub programu ze względu na złe warunki atmosferyczne, braku czasu do realizacji programu lub zaistnienie innych nieprzewidzianych wydarzeń. Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do przestrzegania przyjętego planu oraz ewentualnych jego modyfikacji wprowadzonych przez organizatora, a także realizowania go w założonych ramach czasowych.
Prowadzący – Andrzej Skibiński 888 974 950, Stefan Jurkowski
Nocleg:
Zakład Aktywności Zawodowej
ul. PCK 3
38-481 Rymanów Zdrój
O wycieczce:
Kilka dni przed wyjazdem trochę się pokomplikowało, w efekcie wszystko się dobrze ułożyło.
Mimo późnej jesieni pogoda pięknie dopisała, program został zrealizowany z niewielkimi zmianami.
Wielopole Skrzyńskie, maleńka miejscowość w której urodził się Tadeusz Kantor, która bardzo zaważyła na jego przyszłym życiu. Od kilku lat, w odrestaurowanej starej plebani działa Muzeum Tadeusza Kantora. Ciekawa ekspozycja, godna polecenia. Na rynku stoi pomnik Tadeusza Kantora z siostrą Zosią i pomnik upamiętniający 56 ofiar pożaru, który wybuchł podczas wyświetlania komedii filmowej „Sprawa do załatwienia”. Pożar odciął jedyne wyjście z drewnianego baraku, było to w maju 1955r., ofiarami były w większości dzieci. Straszna tragedia.
Ruiny zamku Kamieniec stoją dzielnie, i z każdym rokiem coś nowego tam przybywa. Widoki ze wzgórza są przednie, a zgromadzone przedmioty służące do tortur, zadziwiają pomysłami w jaki sposób „winnemu” zadać dotkliwszy ból. W Bliznym nas nie przyjęto, ponieważ odbywał się pogrzeb kanonika, byłego proboszcza tego kościoła. Po drodze zahaczyliśmy o rezerwat „ Prządki”. Po zwiedzaniu muzeów to tak dobrze przespacerować się w terenie, uruchomić wyobraźnię, by w wielkich skałach odnaleźć podobieństwo zbója, herszta czy prządki. Potem pojechaliśmy do Haczowa. Tam bez problemów zwiedziliśmy największy gotycki, drewniany kościół w Europie p.w. Wniebowzięcia NMP. Po ostatniej wycieczce po drewnianych kościołach ze Stefanem, to nawet wiem, że jest konstrukcji zrębowej z zaskrzypieniami. Ponieważ do kolacji zostało jeszcze sporo czasu pojechaliśmy do Iwonicza. Staliśmy przy drewnianym kościele, niestety zamkniętym, stamtąd pałac był widoczny, ale by do niego dotrzeć, trzeba było się przespacerować opłotkami. Przeszliśmy się więc nad rzeczką, pałacyk zobaczyliśmy i wróciliśmy do autokaru, by pojechać dalej do Iwonicza Zdroju, tym razem by odpocząć przy kawie, herbacie …. Zrobiło się ciemno, więc zobaczyliśmy troszeczkę Iwonicza po zmroku. Potem zakwaterowanie w Rymanowie, wszystko było pięknie przygotowane, pokoje, obiad. Bardzo miło minął dzień.
Drugi dzień przywitał nas ponownie piękną aurą. Po śniadaniu ruszamy zwiedzać pozostałości po niegdysiejszych świetnościach. Ruiny zamku Sobień w Załużu, usytuowane przy zakolu Sanu, kiedyś miały strzec podążających po tych terenach kupców. Z zamku był wspaniały widok na całą okolicę, był wzniesiony na bardzo wysokim, stromym wzgórzu. Jego historia jest mało znana, prawdopodobnie wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego. Widok na San wspaniały, warto się tam wdrapać, by to zobaczyć.
Następny punkt programu to ruiny w Zagórzu, znacznie młodsze, był tam klasztor Karmelitów Bosych. Pozostałości są zabezpieczone, na ścianach pozostałości malowideł, była to kiedyś piękna monumentalna budowla.
Kolej na Sanok, tam zwiedzamy Muzeum Historyczne Zamek Królewski z piękną kolekcją sztuki cerkiewnej i galerią Zdzisława Beksińskiego. Przeszliśmy się po centrum Sanoka i wróciliśmy jeszcze za dnia do Rymanowa, by zwiedzić to miasteczko. Był czas by zobaczyć jego sanatoria, deptak . Bardzo sympatyczne miejsce.
Po kolacji odbyła się zabawa andrzejkowa, był świetna muzyka, tym razem przygotowana prze Zygmunta i nawet pobawiliśmy się w lanie wosku. Bawiliśmy się świetnie…
W ostatnim dniu jedziemy do głównie do Krosna, ale po drodze zatrzymujemy się w Miejscu Piastowym. Tam zobaczyliśmy Sanktuarium św. Michała Archanioła. Następnie udajemy się do Muzeum Podkarpackiego, oprowadza nas przewodnik, sporo dowiadujemy się o historii Krosna, oglądamy piękną kolekcję lamp naftowych. Następnie udajmy się do Centrum Dziedzictwa Szkła. Godne polecenia miejsce, dużo się tam dowiedzieliśmy jak produkuje się szkło, ile trzeba kunsztu, doświadczenia, wiadomości, by zrobić kolorową paterę, czy wazon. Ten punkt programu długo pozostanie w pamięci. W drodze do Krakowa zahaczamy jeszcze o Biecz. Maleńkie miasteczko z pięknym kościołem p.w. Bożego Ciała, okazałym ratuszem, starymi obronnymi murami. Stamtąd, już bez zatrzymywania się, wracamy do Krakowa.
To był udany wyjazd, pogoda dopisała, a miejsca które zwiedzaliśmy są naprawę warte uwagi. Podczas zabawy andrzejkowej, wyskakaliśmy się setnie : )
Monika
Witam wszystkich.
Wycieczka Andrzejkowa się odbyła na płaszczyźnie samoorganizacji. W tym duża zasługa naszych członków i sympatyków koła ZA. Wycieczka wzbogacona została o szybki kurs wyrobu w szkle i ozdabiania go. Biecz też uwzględniony został w programie. Jeden punkt programu wypadł.
W Bliznem odbywały się uroczystości pogrzebowe miejscowego księdza.
Zabawę andrzejkową można uznać za udaną. AD 2019 za nami.
Dziękuje za całokształt realizacji: Stefanowi, Zygmuntowi, Monice, Markowi.
Zawsze do dyspozycji
Andrzej Skibiński