Góry Świętokrzyskie

Wycieczka autokarowa
Data: 24.10.2009 (sobota)

Prowadzący:

Jan Nalepka

Trasy:

Południowo zachodnia część Gór Świętokrzyskich jest terenem o wyjątkowo skomplikowanej budowie geologicznej. W ślad za nią idzie bardzo oryginalana rzeźba Miedzianki , Czubatki, Rzepki, Grzybów Bolińskich, Grzyw Korzeckowskich. Tajemnicze jaskinie nazwane Piekłem i Rajem oraz ruiny piastowskiego zamczyska tworzą specyficzną aurę, z której wyrosły przed wiekami świętokrzyskie legendy. Te miejsca mają obok walorów widokoeych oraz zabytków, świadczacych o dawnej świetności somplikowaną, często tragiczną historię. Łososina - Wierna Rzeka uwieńczona przez piewcę tej ziemi Stefana Żeromskiego jest w naszej literaturze i narodowej tradycji rzeką niezwykłą, wręcz mityczną. Jesień to pora nostalgii za mijającym latem. Skłania szczególnie w tym miejscu do refleksji i zadumy. Woda w Wiernej Rzece płynie jak czas zabierające ze sobą tajemnice , którym pozostaje wierna. Zostawmy jednak może legendarną rzekę i bohaterów z czasów powstania stycznowego i powędrujmy przez świętokrzyskie pasma. Mam nadzieję, że przeżyjemy sympatyczne jesienne przygody w miłej turystyczmnej atmosferze. Może pomoże nam aura określana mianem złotej polskiej jesieni, która tu w świętokrzyskiej krainie ma szczególny urok. Niech chwile spędzone przy ognisku pozostaną w naszej pamięci, może będziemy je wspominać \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" ... nieraz jak i te jesienne dni ...\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"
Janek


Trasa piesza:

szlak żółty 0,0 km Zajączków
2 km Góra Miedzianka
7,5 km Grząby Bolińskie
10,5 km Jedlnica
13,5 km Grzywy Korzeckowskie
15,5 km Korzecko
17,0 km Góra Zamkowa
17,5 km Chęciny

O wycieczce:

... i powędrowaliśmy przez świetokrzyskie pasma. Ranek powitał nas mgłą, więc dalekich widoków nie było, ale za to mgła dodawała tajemniczości mijanym zagajnikom. Góra Miedzianka to prawdziwa perełka. Nie wiedzić skąd się tam wzięły te skały, gdy wkoło takie łagodne wzgórza. Żółty szlak wiedzie bardzo malowniczymi terenami.Jest mało uczęszczany, kluczyliśmy po prawie zarośniętych ścieżkach, dodatkowo zatarasowanych przez połamane w ostatnim czasie gałęzie, podjadaliśmy pyszną tarninę (juz zważoną przez mrozy). Brakowało odrobiny słoneczka, wtedy piękne kolory jesieni zdecydowanie dodałayby krasy całej trasie. Przy ognisku spędzilismy czas, piekąc kiełbaski, śpiewjąc turystyczne piosenki i słuchając poezji Ady. Gdzieś na Grzywach Korzeczkowickich zaczął padać deszcz. Do ruin Zamku w Chęcinach doszlismy solidnie mokrzy.Jeszcze jedna uwaga, środkowa część szaku jest bardzo słabo oznakowana, kilka razy wracalismy się by odnaleźć drogę. Dzięki Jankowi nie błądziliśmy dużo, bo wykorzystując swoje turystyczne doświadczenie znajdował właściwe ścieżki. Piękny jesienny wyjazd, a że bez słonka to nic. Tak wiele radości czerpiemy z tych wyjazdów, że byle deszcz nie jest w stanie nam przeszkodzić.
Monika

Nareszcie oczekiwane Góry Świętokrzyskie. Ruszamy punktualnie, zbierając po drodze maruderów. Do Jędrzejowa w autobusie panuje grobowa cisza, bo wysłuchujemy informacji na temat historii powstawania omawianych gór, jej fauny i flory.Ruszamy z Zajączkowa i jak przystało grupę ZA kłusem, przedzierając się przez ostre krzewy, zwalniliamy tylko przy wspinaniu się na szczyt Miedzianki i jak nam się gubił szlak,poza tym ostro do przodu .Dobrze, że była mgła, nie musieliśmy się zatrzymywać na oglądanie widoków, to by nam wstrzymywało kłus.Niektórzy opanowali jedzenie w biegu, (szczęśliwcy!), inni jednak wymusili zatrzymanie sie na krótki posiłek .Grupa szturmowa w między czasie rozpaliła ognisko i tam każdy kto dotarł, otrzymał w nagrodę pyszne kiełbaski. Po konsumpcji i śpiewach ruszyliśmy na dalszą trasę ,która przebiegła bez zakłóceń.Trochę polało, ale tylko po to, by można było ponarzekać. Co by to była za wycieczka bez narzekania ! :)
Tytus.

Specjaliści od...znalezisk

Jak to miło pośród zmroku
Z n a l e ż ć miejsce w autokarze;
Towarzysza mieć u boku,
Na życzliwe zerkać twarze...

- Dziś prastare góry w planie
Z Wierną Rzeką u podnóża...
Więc panowie, tudzież panie,
W świętokrzyskie jedziem wzgórza.

Janek nos ma przewodnika:
W mig z n a j d u j e żółty pasek,
Choć ten nazbyt często znika,
Jakby chciał ominąć lasek.


Jaś ognisko nam obiecał.
Śpiewy, tańce pośród flory...
Z ognia skry pod niebo wzniecał,
Posypując...muchomory!

Jurek dobył orzechówkę;
Nie zapomniał o załodze!
Rozgrzał nią niejedną główkę...
Czyżby...z n a l a z ł ją po drodze?

Choć turystów deszcz dosięgnął,
Przecie z lasu uszli cało...
Trudno było z n a l e ż ć knajpę,
Lecz to...także się udało!

* * *

Chwalą wszyscy tę wycieczkę:
Szlak nietrudny każdy lubi!
*
Tytus z n a l a z ł rzodkieweczkę,
Którą latem w...Fatrze zgubił!
mk

Oda ..od rzodkiewki

To ja - Twoja rzodkieweczka,
Która z Fatry sie stoczyła;
Piękna ze mnie panieneczka:
Krasnolica, krągła. miła...

Och, Tytusie nieugięty!
Dam Ci moje witaminy,
By Cię rączo niosły pięty
Od Miedzianki po Chęciny.

Strzeż mnie, proszę, należycie,
Nie zostawiaj pod plecakiem!
Schrupać się pozwolę skrycie
Pod tarniny dzikiej krzakiem.

MK

Zdjęcia:

Góry Świętokrzyskie 24.10.2009 22:42


0

Komentarze:

brak

Dodaj komentarz:





« Wróć do listy wycieczek